Капетан Драган: Ова судење е „фашистичко прогонство”

Поранешниот српски паравоен водач, Драган Васиљковиќ, познат како Капетан Драган, во своето завршно обраќање на судскиот процес кој се води против него, изјави дека судењето е всушност „опресивен фашистички...

Шешељ нема намера да присуствува на жалбеното рочиште

Националистичкиот политичар, Воислав Шешељ, го отфрли предупредувањето од Хашкиот трибунал, дека ќе му биде назначен бранител по службена должност, доколку не присуствува на жалбеното рочиште. Лидерот на Српската радикална...

Холандската влада ќе ја оспори пресудата за жртвите од Сребреница

Владата на Холандија ќе побара од Врховниот суд на оваа држава, да ја укине пресудата според која Холандија е делумно одговорна за смртта на околу 300 Бошњаци од Сребреница,...

Во клиниката Медикус „непотребно отстранувани бубрези на пациенти“

Експерт по судска медицина, на повторното судење на три лица, кои првично беа осудени за вмешаност во трговија со човечки органи во клиниката „Медикус” во Косово, изјави дека на...

ЈНА “ги вооружувала српските сили во Хрватска”

Одбраната на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, пред судот во Хаг изјави, дека српските сили во Барања, во 1991 година, ги контролирала...

Се испитуваат наводите дека косовски министер, Србин, малтретирал Албанци

Специјалното обвинителство на Косово, побара од полицијата да изврши разговори со граѓаните на Приштина, кои тврдат дека новиот министер за земјоделство, Ненад Рикало, косовски Србин, малтретирал Албанци за време...

Случај ‘Станишиќ и Симатовиќ’: За злосторствата во Хрватска виновни „Црвените беретки”

На судењето на поранешните лидери на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството изјави дека единицата “Црвени беретки”, која обвинетите, наводно,...

Во Албанија ексхумирани останки на можна жртва на војната во Косово

Во албанско село, во близина на границата со Косово, косовските власти ексхумираа останки на неидентификувано лице, за кое се претпоставува дека било закопано за време на војната во 1999...

Косово го осуди новиот српски филм за културното наследство во Косово

Канцеларијата на претседателот на Владата на Косово, го осуди како навреда новиот документарен филм на Србија, насочен против обидите на Косово да стане членка на УНЕСКО. Маја Живановиќ, Белград...

Припадник на ВРС „пукал во селани, Роми, во близина на Приедор“

На судењето на поранешниот припадник на Војската на Република Српска (ВРС), Боро Милојица, сведок на обвинителството изјави дека видел кога обвинетиот, во селото Волариќе, во 1992 година, отворил оган...