БиХ: Поднесено обвинение за злосторство во село со српско население

Поранешниот командант на територијалната одбрана (ТО), Нехру Ганиќ, е обвинет за командна одговорност за напад на селото Чемерно во 1992 година, во кој биле убиени 30 Срби

Протест на демобилизираните борци во Сараево

Поранешни припадници на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ) и на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), протестираа во Сараево, барајќи од пратениците да одговорат на нивните барања за исплата...

Припадниците на Црвени беретки „убавале цивили, Бошњаци“

Поранешен припадник на единицата Црвени беретки, на судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, изјави дека припадници на единицата,...

БиХ: Комеморација за жртвите на воените злосторства во Ахмиќи и Трусина

Бројни граѓани се собраа во селата Ахмиќи и Трусина во Босна и Херцеговина, за да ја одбележат 25-годишнината од воените злосторства извршени над Бошњаците и босанските Хрвати во овие...

Хрватска ќе мора да му плати отштета на Србин кој бил жртва на полициска тортура

Хрватски суд пресуди дека Хрватска мора да му исплати 8.000 евра отштета на Перо Драгојевиќ, цивил од српска националност, кој во август 1991 година преживеал тортура во хрватскиот град...

Шешељ одбива да го напушти Собранието поради пресудата со која беше осуден

Водачот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, рече дека нема да поднесе оставка како пратеник и покрај пресудата со која беше осуден за воени злосторства,

Австрија обвини навивачи на Динамо од Загреб поради нацистичко салутирање

Обвинителите на австрискиот град Салцбург, поднесоа обвиненија против 14 навивачи на фудбалскиот клуб Динамо од Загреб, жители на Австрија, Германија и Швајцарија, поради величање на профашистичкиот усташки режим и...

Судот во Хаг му го продолжи престојот на привремена слобода на Станишиќ

Меѓународниот суд во Хаг одлучи, на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, поради константна болест, да му го продолжи престојот на привремена слобода...

Пресудата со која беше осуден, може да му го загрози мандатот на Шешељ

Адвокати и невладини организации од Србија, го повикаа српскиот парламент да констатира престанок на пратеничкиот мандат на водачот на Српската радикална партија, СРП, Воислав Шешељ, бидејќи судот во Хаг...

Жртвите на војната изразија незадоволство од пресудата на Шешељ

Во Сараево и Загреб изразено е незадоволство, откако со второстепената пресуда, водачот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, беше осуден за злосторства извршени во Србија, но не и за...