Романија уапси српски државјанин за наводен геноцид извршен во Хрватска

Постапувајќи по европски налог за апсење, романските власти го уапсија лицето Стеван Будац, за наводен геноцид и „терористички акти“ против Хрвати и Унгарци во источна Хрватска

Извојувана битка на политичките затвореници од Албанија за рударски пензии

Лицата кои што за време на комунистичкиот режим во Албанија биле политички затвореници и биле принудени да работат под земја во брутални услови, со години се борат да добијат...

Употребата на јазиците, проблем за кој никој во Косово не зборува

Правото на користење на еден од двата официјални јазика во Косово, албанскиот или српскиот јазик, е основно право на граѓаните на Косово, но напредокот во имплементацијата на ова право,...

Потврдена казна затвор за злосторства против човештвото извршени во Мостар

На поранешниот припадник на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), Саша Савиновиќ, му беше потврдена пресудата со која беше осуден на осум години затвор, за учество во убиства и присилна...

Поранешен припадник на силите на босанските Срби обвинет за убиство на цивили

Далибор Максимовиќ, поранешен припадник на силите на босанските Срби, е обвинет за убиство на четворица цивили од бошњачкa националност, извршено во Зворник во 1992 година.

Комеморацијата за жртвите од улицата „Добровољачка“ нема да се одржи во Сараево

И оваа година, одбележувањето на годишнината од убиството на војниците на Југословенската народна армија (ЈНА), извршено во мај 1992 година, во улица „Добровољачка“ во Сараево, кога колона на ЈНА...

Новинари од БиХ формираат мрежа во чест на херој од војната

Група новинари од Босна и Херцеговина, со цел промоција на општествената одговорност во медиумите, планираат да формираат новинарска мрежа, која ќе го носи името на Срѓан Алексиќ

Уапсен поранешниот генерал на АБиХ, Атиф Дудаковиќ

Членовите на Државната агенција за истраги и заштита на Босна и Херцеговина (СИПА), го уапсија Атиф Дудаковиќ, поранешен командант на Петтиот корпус на Армијата на БиХ (АБиХ), поради постоење...

Србија понуди да им суди на радикалите што Хаг ги бара

Белград изрази подготвеност да го преземе случајот против двајцата членови на Српската радикална партија (СРП), што ги бара Хашкиот суд, а кои се обвинети дека влијаеле врз сведоците во...