Состојба на негирање: Книги кои ги прекројуваат фактите за војната во БиХ

Војната во Босна и Херцеговина, 1992-1995, е извор на нов литературен жанр - книги, чија содржина е во спротивност со утврдените факти за војната, напишани од или за оние...

Пионерска битка за правда на жртва на силување во Косово

Првпат по војната, една Албанка од Косово, на телевизија јавно проговори за силувањето што го преживеала во војната, но и за нејзината неуспешна борба за правда, пред косовските судови.

Коѕијас поднесе оставка

Министерот за надворешни работи на Грција вчера имал судир со коалициониот партнер Каменос во врска со Преспанскиот договор

Во Хрватска започна судењето за масакрот во Воќин

Ана Владисављевиќ, Загреб Во отсуство на обвинетите, во Загреб започна судењето на 29 српски паравоени команданти и нивни подредени лица, за масакрот над хрватските цивили во селото Воќин, во...

Воените злосторства врз Србите во Хрватска „и натаму се игнорираат“

Ана Владисављевиќ, Загреб По големиот протест што се одржа во знак на незадоволство поради бројот на процесирани воени злосторства извршени над Хрватите, беше објавен билтен во кој се вели...

Осомничен за воени злосторства од БиХ избега во Хрватска

Адмир Муслимовиќ, Сараево Зденко Грбавац, обвинет за прогон на Србите во регионот на Коњиќ, 1992-1993, ја напушти Босна и Херцеговина и избега во Хрватска, откако беше ослободен од притвор,...

Готовина и Маркач присуствуваа на воена вежба

Ана Владисављевиќ, Загреб Пензионираните генерали, Анте Готовина, и Младен Маркач, кои Хашкиот трибунал ги ослободи од обвиненијата за воени злосторства, присуствуваа на најголемата хрватска воена вежба по конфликтот 1991-1995...