Поранешни припадници на ХВО обвинети за убиство на Срби

Зденко Грбавац и Жељко Шимуновиќ, поранешни припадници на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), се обвинети за злосторства против човештвото, заради убиство на тројца српски цивили во околината на градот...

Хрватскa делегација ја напушти Србија откако Шешељ го згази хрватското знаме

Делегација предводена од претседателот на хрватскиот парламент, Гордан Јандроковиќ, ненадејно ја заврши својата посета на Белград, откако осудениот воен злосторник и пратеник во српскиот парламент, Воислав Шешељ, ги навреди...

Зошто Вучиќ молчи за пресудата на Шешељ?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време на војните, беше најважниот штитеник на ултранационалистот, Воислав Шешељ, па затоа не изненадува што тој не кажа ништо за пресудата, со која...

БиХ: Поднесено обвинение за злосторство во село со српско население

Поранешниот командант на територијалната одбрана (ТО), Нехру Ганиќ, е обвинет за командна одговорност за напад на селото Чемерно во 1992 година, во кој биле убиени 30 Срби

Протест на демобилизираните борци во Сараево

Поранешни припадници на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ) и на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), протестираа во Сараево, барајќи од пратениците да одговорат на нивните барања за исплата...

Припадниците на Црвени беретки „убавале цивили, Бошњаци“

Поранешен припадник на единицата Црвени беретки, на судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, изјави дека припадници на единицата,...

БиХ: Комеморација за жртвите на воените злосторства во Ахмиќи и Трусина

Бројни граѓани се собраа во селата Ахмиќи и Трусина во Босна и Херцеговина, за да ја одбележат 25-годишнината од воените злосторства извршени над Бошњаците и босанските Хрвати во овие...

Хрватска ќе мора да му плати отштета на Србин кој бил жртва на полициска тортура

Хрватски суд пресуди дека Хрватска мора да му исплати 8.000 евра отштета на Перо Драгојевиќ, цивил од српска националност, кој во август 1991 година преживеал тортура во хрватскиот град...