„Бура”: Ниту по 22 години злосторствата не се казнети

Пишува: Свен Милекиќ, Загреб Документа – Центар за справување со минатото, со седиште во Загреб, поднесе кривична пријава до Државното обвинителство на Република Хрватска (ДОРХ), за воени злосторства извршени за време...

Србија стравува дека Косово „неосновано“ ќе биде примено во Интерпол

Пишува: Филип Рудиќ, Белград Обидот на Косово, да стане членка на Интерпол, предизвика стравувања во Србија, дека тоа може да доведе до распишување на меѓународни потерници за апсење на...

Потрага по жртвите од хрватската воена операција „Бура”

Во пресрет на одбележувањето на 22 годишнина од победничката операција на хрватската војска (ХВ), „Бура”, истражувачите кои први ги истражувале убиствата на српските цивили, извршени за време и по...

Јазидите што го преживеале масакрот во Ирак учат од искуството на жените од Сребреница

Три години по масовните убиства, кои припадниците на Исламската држава (ИД) ги извршиле врз Јазидите во Ирак, жртвите настојуваат да го следат примерот на жените од Сребреница и бараат...

Член на ХДЗ „упатил закани” до невладина организација

Невладината организација, Младинска иницијатива за човекови права, соопшти дека добила закани од член на Хрватската демократска заедница, ХДЗ, поради кампањата што ја води, со која од хрватската влада бара...

Хрватски бранители попречија комеморација во чест на убиени српски цивили

Група хрватски бранители викаа и ги навредуваа говорниците на комеморацијата што се одржа во хрватскиот град Глина, во чест на цивили од српска националност, кои профашистичкиот усташки режим ги...

БиХ: Предлог на осудените за воени злосторства да им се забрани кандидирање на изборите

Со предложените измени на изборниот закон на Босна и Херцеговина, на лицата осудени за воени злосторства или за други повреди на хуманитарното право, ќе им биде забрането да се...

Трендафилова ветува непристрасност во работата на новиот суд за воени злосторства

Екатерина Трендафилова, претседател на Специјализираните совети, за БИРН вели дека новиот суд за воени злосторства на Косово, нема етнички предрасуди, дека ќе ги заштити сведоците од заплашување и дека...