Шешељ во реално шоу му се потсмева на Хашкиот трибунал

Воислав Шешељ, во реално шоу презеде улога на судија, потсмевајќи му се на Хашкиот трибунал, кој повторно му испрати предупредување во врска со неговото присуство на претстојната жалбена расправа....

Подигнато обвинение против припадник на ВРС за убиствo на Бошњаци

Поранешниот заменик командант на воената полиција на Војската на Република Српска (ВРС), Ненад Бубало, е обвинет дека учествувал во убиства на Бошњаци во местото Хргар, северозападна Босна и Херцеговина,...

Военo медицински установи „ги опструираат постапките за воени злосторства“

Фондот за хуманитарно право (ФХП), со седиште во Белград, соопшти дека две воени болници, придонеле за одложување на судски постапки кои се водат за воени злосторства, со издавање на...

Станишиќ негираше дека имал контрола над Аркан

Во продолжение на судењето пред судот на ООН во Хаг, адвокатот на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, рече дека изјавата на сведокот,...

Започна судење поради палење на куќи во хрватско село во војната во 90-тите

Во Загреб започна судење на тројца поранешни припадници на силите на хрватските Срби, на кои во отсуство им се суди за палење на куќи во селото Нова Дренчина, централна...

Станишиќ му бил “шеф на Ражнатовиќ”

На судењето на поранешните лидери на Службата за државна безбедност (СДБ), Србија, Јовица Станишиќ и неговиот соработник, Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството, изјави дека паравоениот водач, Жељко Ражњатовиќ, познат...

Посмртни останки пронајдени при ексхумации на масовни гробници во БиХ

Во масовна гробница во близина на босанскиот град Власеница, се пронајдени останки на шест лица, за кои се претпоставува дека се бошњачки жртви на војната, а на локалитетот Коричански...

БиХ: Планирани се нови домови за раселените лица

Официјалните лица на Босна и Херцеговина, се состанаа за да разговараат за решавање на станбеното прашање на околу 7.200 лица, кои во војната во 90-тите години, ги загубиле своите...

СДБ на Србија „ги контролира српските сили во Хрватска”

На судењето на Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството, во Хаг изјави дека Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, формирала, ги контролирала и вооружувала српските сили...

Српската потерница по Харадинај и натаму е важечка

Иако Рамуш Харадинај стана премиер на Косово, налогот за негово апсење, што го издаде Србија, врз основа на обвиненијата дека извршил воени злосторства, останува во сила, што на Харадинај...