Во Косово уапсен Србин осомничен за воени злосторства

Лице од српска националност, уапсено е во село во близина на градот Сува Река, во Косово, врз основа на обвинение за сторени воени злосторства, што предизвика реакција на официјални...

Одбраната на наследството на Тито е антифашистичка должност

Националистичките напади врз Тито и врз партизанското наследство, се директно поврзани со самиот идентитет на националистите, но и со нивното помирување со фашизмот. Коментар на Феѓа Буриќ Неодамнешниот предлог,...

БиХ: Жртвите на војната гo осудија ослободувањето на помагачите на Младиќ

Експертите и жртвите на војната во Босна и Херцеговина, ја критикуваа пресудата на Апелацискиот суд во Белград, со која десет лица беа ослободени од обвинението дека му помагале на...

Пронајдена нова масовна гробница во БиХ

Нова масовна гробница е откриена на локалитетот Кориќански карпи, каде што во 1992 година беа извршени грозоморни убиства, кога беа стрелани околу 200 цивили од бошњачка и од хрватска...

Хрватска им оддаде почит на жртвите на тоталитарните режими

Хрватските власти го одбележаа Европскиот ден на сеќавање на жртвите на сите тоталитарни и авторитарни режими, при што ги посетија местата на кои биле извршени некои од најтешките убиства,...

Одбраната на Симатовиќ негира дека тој ги снабдувал со оружје Србите од Хрватска

Одбраната на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Франко Симатовиќ, го негираше тврдењето на сведокот кој изјави дека во 1990 година, Симатовиќ носел оружје за...

Продолжува судењето на Станишиќ и Симатовиќ

Обновеното судење на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, обвинети за злосторства во Хрватска и во Босна и Херцеговина, ќе...

САД негираат оти Холбрук ветил дека нема да го признаат Косово

Американскиот Стејт департмент ги отфрли наводите на Србија, дека починатиот американски дипломат, Ричард Холбрук, му пишал писмо на Милошевиќ, во кое му ветил дека Вашингтон нема да ја признае...

Генерал на ВРС виновен за криење на Ратко Младиќ

Апелацискиот суд во Белград го прогласи пензионираниот генерал на Војската на Република Српска (ВРС), Марко Лугоња, за виновен, бидејќи во 2002 година, во својот стан, го криел тогашниот хашки...

Комеморација за жртвите на масакрот извршен на Кориќански карпи

Стотици луѓе, меѓу кои и членови на семејствата на жртвите, преживеани лица и активисти, присуствуваа на комеморацијата што во понеделник се одржа во чест на 200 жртви, мажи од...