Неисполнетите ветувања на Вучиќ кон САД

Претседателот Вучиќ во повеќе наврати вети дека ќе го реши убиството на браќата Битиќи, американски државјанин со албанско потекло, извршено во Србија во 1999 година, па затоа, САД, при...

Пратеник на БиХ ‘турка’ измени на кривичниот закон врзано за негирање на геноцидот

Пратеникот во државниот парламент на Босна и Херцеговина, Денис Беќировиќ, изјави дека забраната за негирање на геноцидот и воените злосторства е неопходна како израз на почитување кон жртвите, но...

Партизанските гробишта во Мостар оставени на забот на времето

Партизанските гробишта во Мостар, каде што се закопани антифашистичките борци од Втората светска војна, пропаѓаат. Тие станаа жртва на промената на ставовите во 90-тите години

Обвинетите за воени злосторства не се повредени во пожарот во Хашкиот притвор

Притворениците на Хашкиот трибунал не се повредени во пожарот што избувна во психијатрискиот оддел на притворот на судот со висок степен на безбедност во Шевенинген, во Холандија, во кој...

Бурни реакции во РС поради предложените измени во кривичниот закон на БиХ

Предложените измени и дополнувања на кривичниот закон на Босна и Херцеговина, според кои негирањето на геноцидот и на злосторствата против човештвото ќе се казнуваат со казна затвор, предизвика бурни...

Станишиќ и Симатовиќ „ги контролирале единиците кои вршеле етничко чистење”

На обновеното судење на поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ Френки, пред Механизмот за меѓународни кривични трибунали (MМКТ) во Хаг,...

Затвор за двајца припадници на воената полиција на ХВО за злосторства во Ливно

Поранешните припадници на воената полиција на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО) од босанскиот град Ливно, Муамир Јашаревиќ и Сеад Велагиќ, беа осудени на вкупно две и пол години затвор...

Во Сараево на протести пристигнуваат нови демонстранти

Во Сараево е најавено доаѓање на нови демонстранти, кои ќе им се придружат на стотиците незадоволни демобилизирани борци, кои бараат повисоки пензии, што предизвикува страв од продлабочување на социјалните...

Станишиќ и Симатовиќ „го спроведувале злосторничкиот план на Милошевиќ”

На обновеното судење на Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ Френки во Хаг, обвинителите ги оквалификува обвинетите како „клучни играчи” во здружен злосторнички потфат, кој имал за цел воспоставување на...