Премиера на филмот на БИРН за размена на населението во војната во 90-тите

Новиот документарен филм на БИРН, „Луѓето не се штркови”, кој говори за жителите на две села, од двете страни на границата помеѓу Србија и Хрватска, кои војната во 90-тите...

Протестна нота на МНР на Србија поради палење на неделникот „Новости“

Откако во Загреб, во текот на викендот, членови на хрватската десница го запалија неделникот на српското малцинство во оваа земја, Министерството за надворешни работи (МНР) на Србија, упати протестна...

Бизарна пресвртница во случајот на жртвите на усташкиот режим против Хрватска

Обвинение за кражба на идентитет, изчезнат адвокат и закани за уништување на хрватскиот туризам, го следат судењето против Хрватска, кое се води пред американски суд, а по тужба на...

Секојдневниот очај на борците кои претестираат пред Владата на ФБиХ

Демобилизираните борци на Федерацијата Босна и Херцеговина (ФБиХ), цело лето протестираат пред зградата на Владата, барајќи поголеми права, но официјалните лица велат дека во буџетот нема доволно пари за...

Преименуван плоштадот „Маршал Тито“ во Загреб

Градското собрание на Загреб, гласаше за преименување на плоштадот што го носеше името на поранешниот југословенски претседател, Јосип Броз Тито, по притисокот од десничарите, кои се обидуваат да го...

„За дом спремни“ се заканува да ја дестабилизира владата на Хрватска

Поздравот на профашистичкото усташко движење, „За дом спремни“, испишан на спомен-плоча поставена во близина на Јасеновац, стана политички терет кој може да ја доведе владејачката коалиција во Хрватска, под...

За одбраната на Симатовиќ, Младиќ е одговорен за злосторствата во Хрватска

Одбраната на поранешниот функционер на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Франко Симатовиќ, сугерираше дека за злосторствата над Хрватите во селото Шкабрња, извршени во 1991 година, е одговорна...

Србин уапсен во Косово доби 30 дена притвор

Косовскиот суд му одреди едномесечен притвор на 74-годишниот Богдан Митровиќ, кој е обвинет дека за време на конфликтот, во 1999 година, извршил воени злосторства над цивили. Петрит Крјезиу, Приштина...

„Хумана преселба“ на Хрватите и Србите кои во војната ги замениле своите домови

За да ги спасат своите животи во војната во 90-тите години, жителите на две села од различните страни на границата помеѓу Србија и Хрватска, ги замениле своите домови. Тоа,...

Српски доброволци „убиле 75 лица во хрватско село”

Сведок на обвинителството, на повторниот процес во Хаг, што се води против поранешните шефови на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, изјави дека...