Уставниот суд на БиХ е „под притисок”, вели новоименуваниот претседател на судот

Уставниот суд на БиХ се соочува со секојдневен притисок од страна на политичките сили, кои не сакаат да ги прифатат одлуките против нивната етничка база, вели за БИРН, новоименуваниот...

Како беше екстрадиран последниот командант на логорот Јасеновац

Во првиот, од двата текста што БИРН ги подготви за Динко Шакиќ, говориме за тоа како, пред 20 години, последниот командант на концентрациониот логор Јасеновац, бил лоциран и екстрадиран...

Судот гo отфрли клучниот доказ во случајот Ќурувија

Судот во Белград по втор пат одлучи да го отфрли доказот што, наводно, ги сместува поранешните членови на Државната безбедност на Србија, на местото на убиството на опозицискиот новинар...

Започна судење на двајца припадници на ВРС за геноцид во Сребреница

Двајца поранешни припадници на Војската на Република Српска, ВРС, се соочуваат со судење во Сараево, поради обвинението за геноцид, со кое тие се товарат за убиства на мажи од...

Поранешен припадник на ВРС ослободен од обвиненијата, бара отштета

Поранешниот припадник на Војската на Република Српска (ВРС), Илија Вукашиновиќ, ја тужеше БиХ поради душевна болка што ја претрпел за време на 199-дневниот домашен притвор, во кој бил додека...

БиХ: Во масовна гробница пронајдени посмртни останки на пет лица

Институтот за исчезнати лица на Босна и Херцеговина, објави дека во општина Трново, се ексхумирани останки на најмалку пет лица. Се претпоставува дека се работи за Бошњаци, убиени за...

ЕФН бара истрага за смртта на новинарите во Косово

Европската федерација на новинари (ЕФН), усвои резолуција со која побара од новиот суд во Хаг, да спроведе истрага за убиствата и исчезнувањата на албанските и српските новинари, кои што...

Србите во Хрватска, пиони во игрите на десницата

Предложениот референдум во Хрватска, за скратување на правата на пратениците на националните малцинства, ја истакнува кревката позицијата на Србите во оваа земја, а тоа може да предизвика и сериозна...