Новинари од БиХ формираат мрежа во чест на херој од војната

Група новинари од Босна и Херцеговина, со цел промоција на општествената одговорност во медиумите, планираат да формираат новинарска мрежа, која ќе го носи името на Срѓан Алексиќ

Уапсен поранешниот генерал на АБиХ, Атиф Дудаковиќ

Членовите на Државната агенција за истраги и заштита на Босна и Херцеговина (СИПА), го уапсија Атиф Дудаковиќ, поранешен командант на Петтиот корпус на Армијата на БиХ (АБиХ), поради постоење...

Србија понуди да им суди на радикалите што Хаг ги бара

Белград изрази подготвеност да го преземе случајот против двајцата членови на Српската радикална партија (СРП), што ги бара Хашкиот суд, а кои се обвинети дека влијаеле врз сведоците во...

Трансплантациите во клиниката Медикус беа легални, тврди Лутви Дервиши

Лутфи Дервиши, поранешен сопственик на клиниката Медикус од Косово, обвинет за вмешаност во нелегална трговија со органи, пред судот во Приштина прочита документ за кој рече дека е доказ,...

Косово: Поднесено обвинение против српски борец за воени злосторства

Косовското специјално обвинителство поднесе обвинение против српски борец, кој е осомничен за воени злосторства во Мала Круша, извршени за време на дводневниот напад на ова село, во 1999 година

Хашкото обвинителство побара доживотен затвор за Караџиќ

Обвинителството ги повика судиите на Хашкиот трибунал, да ја отфрлат жалбата на поранешниот политички водач на босанските Срби, Радован Караџиќ, и во жалбената постапка да го осудат на казна...

Википедија ги игнорира забелешките во врска со концентрациониот логор Јасеновац

Фондацијата Викимедија, не одговори на прашањата на БИРН за текстовите објавени на Википедија на хрватски јазик, во кои се минимизираат злосторствата извршени во Втората светска војна во концентрациониот логор...

Харадинај ѝ врачи признание на Наташа Кандиќ

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, ѝ врачи признание на Наташа Кандиќ, основач на Фондот за хуманитарно право (ФХП) на Србија, за нејзината улога во откривањето на вистината за жртвите...

Караџиќ започна со презентација на својата жалба, злосторствата ги нарече „мит“

Караџиќ, започна со презентација на својата жалба на пресудата со која беше осуден за геноцид и за други воени злосторства, негирајќи дека учествувал во злосторнички потфат