Спомен обележјето на семејството Јашари пропаѓа поради негрижа

Косовските власти ветија дека ќе преземат мерки за санирање на спомен обележјето на семејството Јашари, кое во 1998 година загуби 59 членови кои беа убиени од српските сили

Вдовиците на хрватските бранители ја критикуваа Колинда Грабар-Китаровиќ

Вдовиците на хрватските бранители, ја критикуваа хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, бидејќи демонстрантите кои во Загреб протестираа за време на посетата на српскиот претседател, Александар Вучиќ, ги нарече „поединци од...

Сведок: Луѓето на Аркан ги убиваа Бошњаците во Зворник

На судењето на поранешните шефови на Службата за државна безбедност сведок изјави дека во април 1992 година, српските паравоени сили предводени од Аркан биле тие што ги убивале Бошњаците...

Хашкиот суд побара Србија да се изјасни дали е подготвена да им суди на радикалите

Трибуналот на ООН за воени злосторства, соопшти дека Белград мора да се изјасни дали е подготвен СРС, кои се обвинети дека влијаеле врз сведоците во случајот што се...

Главниот обвинител на новиот специјален суд на Косово заминува од функцијата

Дејвид Швендимен, главен обвинител на новиот специјален суд на Косово со седиште во Хаг, објави дека наскоро ќе ја напушти функцијата, бидејќи заминува во пензија

Српски полицаец „цртал крстови по челата на косовските Албанци”

На судењето на поранешниот полицаец, Зоран Вукотиќ сведоци изјавија дека обвинетиот, заедно со уште едно лице, во мај 1999 година, ги нападнал, им ги украл парите и на челата...

Антифашистите бараат кривично гонење на десничарите кои упатија нацистички поздрав

Антифашистите од Србија, поднесоа пријави против членовите на екстремните десничарски групи, заради нацистичкото салутирање на собирот на годишнината од смртта на Милан Недиќ

Тужба против БиХ за отштета

Паво Главаш, поранешен припадник на силите на босанските Хрвати, кој беше ослободен од обвинението дека во војната во Босна и Херцеговина, силувал две жени, ја тужи БиХ

Дисциплинска постапка против војник на БиХ поради величање на Младиќ

По текстот што БИРН прв го објави, Министерството за одбрана на БиХ презеде мерки против Ѓорѓе Тојчиќ, кој на социјалните мрежи го величаше воениот командант Ратко Младиќ

Случај Ивановиќ: Полицајци признале дека неадекватно постапувале со доказниот материјал

Судските документи до кои БИРН дојде, откриваат дека двајцата полицајци од северно Косово, му признале на судот дека неправилно постапиле со еден од доказите најдени на местото на кое...