Заев: Опозицијата води со еден мандат повеќе

Во моментов водиме со еден мандат повеќе, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Режимот падна со пенкало, со глас“ рече Заев обраќајќи им се на приврзаниците пред Владата на...

И во ВМРО си честитаат победа

Во штабот на ВМРО ДПМНЕ се и поранешната министерка за полиција Гордана Јанкуловска, поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, вицепремиерот Владимир Пешевски и градоначалникот Трајановски. Сите си честитаат победа.

СДСМ : Тренд на победа во повеќе градови

„Победа во Скопје, Битола, Крушево, Струмица, Струга, Кавадарци и Дебар. Тренд на победа во поголемите градови во Македонија“ изјави портпарлот на СДСМ Петре Шилегов пред бројните новинарски екипи ,...

Се раздвижува атмосферата и оптимизмот во ВМРО

Во прес центарот на владеачката ВМРО ДПМНЕ се раздвижува атмосферата.  Таму е целото раководство, поранешни и сегашни функционери, коалициски партнери. Неофицијално предвидувањата на партијата се дека ВМРО ДПМНЕ ќе...

ДИК: Успешен изборен ден

Изборите во техничка и организациона смисла поминаа беспрекерно, изјави на прес конфенерција претстедателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски. Тој најави дека на страната на ДИК граѓаните ќе можат...

ДУИ: Фер, слободни и демократски избори со мали нерегуларности

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи вечерва по завршувањето на гласањето изјави дека предвремените парламентарни избори биле слободни, фер и демократски со мали нерегуларности кои не влијаат на конечниот резултат...

Слабиот одзив дијаспората најверојатно ќе ја остави без пратеник

Според прелиминарните податоци на ДИК одзивот на гласачите во дијаспората е 39,90 %. Или од 20.571 запишани гласачи, гласале 8.208 македонски граѓани во странство. Според измените во Изборниот законик,...