„Нема докази“ дека паравоените формации ги контролирала СДБ на Србија

Одбраната на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, пред Судот во Хаг тврдеше дека нема докази оти српските паравоени формации, кои извршиле воени...

Oбвинителите ги игнорираат предметите од Хаг, а осомничените ја избегнуваат правдата

Обвинителите за воени злосторства од Босна и Херцеговина, Хрватска и од Србија, веќе повеќе од десет години, не покажуваат доволен интерес, за гонење на лицата осомничени за злосторства, чии...

Хрватската полиција „не водела истрага“ за убиството на српското семејство Совиљ

На судењето на поранешниот хрватски војник, Рајко Кричковиќ, обвинет дека по операцијата на хрватската војска (ХВ) „Бура“ во 1995 година, убил тројца српски цивили, поранешен заменик командир на локалната...

Како национализмот го узурпира местото на антифашизмот во спортот на Балканот

Балканските спортисти во 30-тите и 40-тите години од минатиот век, беа подготвени да го дадат својот живот во борбата против нацизмот и фашизмот, а денес, пак, некои спортисти станаа...

Хрватска обвини 22 Срби за воени злосторства извршени во 1991 година

Окружното обвинителство на Загреб, поднесе обвинение против 22 припадници на српските бунтовнички сили во Хрватска, за воени злосторства извршени над Хрвати, во неколку села во Славонија, во 1991 година.

Политички убиства во Косово: Неказнети, но не и заборавени

Властите во Приштина и меѓународните мисии, не ги уапсија сторителите на повоените политички атентати и вооружени напади во Косово. Преживеаните се надеваат дека новиот суд во Хаг, ќе успее...

Критики до амбасадорот на БиХ во Москва

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ, ќе побара, амбасадорот на БиХ во Москва, да биде разрешен, бидејќи се фотографирал со знамето на БиХ што се...

Фашистичкиот поздрав „За дом спремни“ е неуставен, но може да се користи

Свен Милекиќ БИРН Загреб Хрватскиот совет за справување со последиците од владеењето на недемократските режими, објави дека хрватската Влада треба да дозволи употреба на фашистичкиот поздрав од Втората светска војна,...

Плакати со ликот на Ратко Младиќ залепени во Источно Сараево

На зградата на општина Источно Ново Сараево, залепени се плакати со ликот на воениот командант на Војската на Република Српска (ВРС), Ратко Младиќ, кој беше осуден за воени злосторства....