Груевски минатата година не бил во ниту една официјална посета

Двајцата луѓе на највисоките политички функции во државата, премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов, во 2015 година главно патувале во странство за да присуствуваат на бизнис и политички...

Година на премрежија, страв и храброст

Преку фотографии ја прикажуваме годината на многу премрежија, протести, но и година кога голем број граѓани го кренаа гласот против неправдите во секоја сфера од општеството. … Powered by...

Улогата на Антикорупциска комисија во 2015 – голем минус во борбата против криминалот

Ниту еднаш последнава година, која беше особено турбулентна во поглед на откривање сомнежи за криминал и корупција, комисијата не даде свое мислење, не одржа прес-конференција ниту пак, јавноста беше...

Итни мерки против загадувањето на воздухот, или ќе се блокираат градови

Граѓани денеска пред Владата протестираа против загадувањето на воздухот носејќи заштитни маски и транспаренти на кои пишува: „Ставете филтри наместо барок“, „Доста беше Смогје“, „Скопје стана Пекинг“, „Воздух сега“....

Воена заработувачка: бугарското оружје го разгорува конфликтот на Блискиот Исток

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и САД купиле бугарско оружје вредно милиони долари, кое во најголемиот дел било најверојатно наменето за војната во Сирија, открива истрагата на БИРН

Ќе се проширува листата на лица со дипломатски пасоши

Со законските измени се проширува долгата листа на лица кои можат да добијат привилегиран пасош, во која ќе влезат идните директори на културно-информативните центри и на други преставништва во...

„Фабриката“ за лични карти се претвори и во „фабрика“ за прислушување

Информацијата што како „ексклузивна и неофицијална“ беше пренесувана вчера од дел медиуми кои важат за блиски до власта, денеска официјално беше потврдена и од Јавното обвинителство. Заменикот јавен обвинител...

Спасовски со контра-афера, нови детали за „Фабрика за афери“

Дваесет и две лица, од кои најмногу од албанската Општина Пустец, незаконски добиле македонски лични карти пред локалните избори во 2013 и со тоа им било овозможено да гласаат,...

Ветувањата на Груевски во полн ек

По летната кампања и паузата под мото „На Македонија ѝ треба твојата идеја“, Владата влезе во класична предизборна спирала на ветувања. Речиси секој ден нов „проект“, често временски поврзан...