Косово: Почесен погреб за убиените во Куманово

Организациите на ветераните, организираа почесен погреб во Приштина, за деветмината косовски и еден македонски Албанец, кои пред две недели беа убиени во борбите во Македонија, нарекувајќи ги национални херои....

Отфрлени обвиненија и спогодби во случајот „Јустиција“

Обвинителството се откажало од гонење на 5 обвинети уапсени во акцијата „Јустиција“. Со 7 се склучени спогодби за условна казна, додека другите правдата ќе ја бараат на суд.

Митинзи – перформанси за спас

Ако згреши Груевски, поразена ќе биде ВМРО-ДПМНЕ. Ако згреши Заев, поразена ќе биде СДСМ, но и непартиската граѓанска борба за слобода, правда и демократија, која ги отвори вратите за...

Контра-камперите остануваат пред Собрание

Активистите на ВМРО-ДПМНЕ кои кампуваат пред Собранието слават со македонски народни песни и партиски знамиња. Не сакаат да се сретнат со претставниците на опозицијата кои кампуваат неколку улици подалеку,...

Притворените студенти во петок на суд

Додека пленумците размислуваат за нов протест, а родителите на притворените студенти се надеваат на условна казна, активистите за човекови права укажуваат дека мерката притвор не се применува за вакви...

Првата ноќ под ведро небо во антивладиниот камп

Поучени од успехот на Студентскиот пленум кој покажа дека универзитетот може да се ослободи само откако ќе го окупираат студентите, опозицијата и граѓанските активисти вчера по масовниот антивладин протест...

Масовниот протест претставен низ фотографии

Транспаренти, знамиња, масовност, повици за оставка од премиерот Никола Груевски, говори и кампување пред Владата го обележаа вчерашниот ден во Скопје. Преку фотогалерија БИРН ја доловува атмосферата пред Владата...

Блог во живо: Македонија силна! – митинг на ВМРО ДПМНЕ

Владеjачката партија ги повика граѓаните на Македонија да излезат на голем народен собир „за да дадат поддршка на безбедносните сили, за зачувување на државните приоритети и интереси“. БИРН во...

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ: Груевски не се повлекува

На двочасовниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на владините политики што се одржа пред Собранието, лидерот на партијата и премиер Никола Груевски изјави дека нема да се повлече од...

Блог во живо: Протести 17 мај

Следете ги во живо последните информации од големиот протест на Граѓаните за Македонија пред Владата