Сараевски активисти делеа бели цвеќиња за жените жртви на војната

Активисти, предводени од невладината организација, Фондација КЈУР, во саботата делеа бели цветови во главниот град на Босна и Херцеговина, како дел од нивната иницијатива, 8 декември да биде прогласен...

Ратко Младиќ ќе побара четиридневно отсуство од притвор

Адвокатите на Ратко Младиќ, чиј предмет е во жалбена постапка по пресудата со која тој беше осуден за воени злосторства, најавија дека ќе поднесат барање за четиридневно одсуство на...

Хрватска откри споменик на Туѓман со аплаузи, но и со критики

Новиот споменик на првиот хрватски претседател, Фрањо Туѓман, беше откриен во присуство на високи државни функционери, кои го пофалија неговиот придонес кон осамостојувањето на државата, но и на некои...

Мафијаши со моторни пили: Пљачкосување на древните шуми во Албанија

Нескротливото бесправно влегување во најголемиот национален парк во Албанија ги уништува древните шума заштитени од УНЕСКО, открива истрагата на БИРН Фото: Виктор Богдани

Теодор Мерон: Достигнувањата на Хашкиот трибунал се „извонредни”

Ламија Гребо, Сараево Теодор Мерон, чиј мандат како претседател на Механизмот за меѓународни кривични трибунали наскоро завршува, за БИРН вели дека судот на ООН за воени злосторства, „фундаментално го...

Жени, воени злосторници: Нераскажана приказна за војните на Балканот

Јована Прусина, Белград Илјадници жени учествуваа во војните во поранешна Југославија, а некои од нив беа и осудени за брутални злосторства. Сепак, улогата на жените кои се бореа во...

Во Хрватска се одбележува годишнина од самоубиството на Праљак

Ана Владисављевиќ, Загреб Во Хрватска и во Босна и Херцеговина, се одбележува годишнината од смртта на поранешниот воен функционер на босанските Хрвати, Слободан Праљак, кој испи отров во судницата...

Косово: Наложено второ обновено судење на обвинетите за трговија со органи

Блерта Ибердемај, Дие Морина, Приштина Апелацискиот суд во Приштина, наложи да биде одржано второ обновено судење на сопственикот на клиниката Медикус и на неговиот главен анестезиолог, кои во мај...