Обвинение против поранешен полицаец за напади врз Бошњаци во Бихаќ

Емина Диздаревиќ, Сараево Обвинителството на Босна и Херцеговина, поднесе обвинение против Душан Цимеша, со кое го товари дека во 1992 година, во општина Бихаќ, извршил злосторство против човештвото. Според...

Убиството на Оливер Ивановиќ: Досегашните апсења

Неколку лица досега се уапсени за наводна поврзаност со убиството на српскиот политичар од Косово, Оливер Ивановиќ, вклучувајќи и една негова поранешна соработничка, двајца полицајци и други лица, наводно,...

ММКT го истражува третманот на српските воени злосторници во затворот во Естонија

Механизмот за меѓународни кривични трибунали (ММКТ), ги истражува наводите за нечовечки третман на српските осуденици за воени злосторства, кои својата казна ја отслужуваат во Естонија

Во Косово уапсена поранешна соработничка на Оливер Ивановиќ

Дие Морина, Приштина; Маја Живановиќ, Белград Поради сомневање дека манипулирала со безбедносните камери, во Косово е уапсена Силвана Арсовиќ, поранешна секретарка на убиениот политичар, Оливер Ивановиќ. Обвинителот што ја...

Србија: Бивша припадничка на ВРС осудена за воени злосторства

Српски суд осуди жена од српска националност, поранешен војник, на пет години затвор, за учество во тортура и убиство на болничарка на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ), за...

Хрватска критикувана поради планот да ги даде поранешните одморалишта под закуп

Откако Хрватска најави дека планира да даде под закуп 15 поранешни југословенски работнички одморалишта, Босна и Херцеговина и Србија соопштија оти ќе преземат мерки за заштита на нивните имотни...

Мерон ја критикуваше Брнабиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

Претседателот на Механизмот за меѓународни кривични трибунали (MМКТ), Теодор Мерон, ја критикуваше премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, бидејќи таа негираше дека масакрот во Сребреница претставува геноцид