Во Хрватска се ексхумирани посмртни останки на 15 Срби, соопшти Белград

Комисијата за исчезнати лица на Владата на Србија, соопшти дека се ексхумирани посмртни останки на 15 Срби, убиени во операцијата на хрватската војска, „Бура“

Српски полицаец „видел камион натоварен со тела” во близина на Кравица

Поранешниот припадник на полициските сили на босанските Срби, Синиша Реновица изјави дека во селото Кравица, БиХ, каде што во 1995 година беа масакрирани Бошњаци од Сребреница, видел камион натоварен...

Состојба на негирање: Книги кои ги прекројуваат фактите за војната во БиХ

Војната во Босна и Херцеговина, 1992-1995, е извор на нов литературен жанр - книги, чија содржина е во спротивност со утврдените факти за војната, напишани од или за оние...

Пионерска битка за правда на жртва на силување во Косово

Првпат по војната, една Албанка од Косово, на телевизија јавно проговори за силувањето што го преживеала во војната, но и за нејзината неуспешна борба за правда, пред косовските судови.

Коѕијас поднесе оставка

Министерот за надворешни работи на Грција вчера имал судир со коалициониот партнер Каменос во врска со Преспанскиот договор

Во Хрватска започна судењето за масакрот во Воќин

Ана Владисављевиќ, Загреб Во отсуство на обвинетите, во Загреб започна судењето на 29 српски паравоени команданти и нивни подредени лица, за масакрот над хрватските цивили во селото Воќин, во...

Воените злосторства врз Србите во Хрватска „и натаму се игнорираат“

Ана Владисављевиќ, Загреб По големиот протест што се одржа во знак на незадоволство поради бројот на процесирани воени злосторства извршени над Хрватите, беше објавен билтен во кој се вели...