Репортажи

2023 низ фотографии

Атмосферата од 2023 ја пренесуваме преку фотографиите на Роберт Атанасовски

Годината почна со стравување како ќе се поминат студените денови поради енергетската криза, но вистинската потрошувачка на струја дојде летово кога температурите со денови беа високи и во градските средини не се живееше без вклучен клима уред. Војните во светот предизвикаа реакции и во Македонија. По четврти пат се одржа Парадата на гордоста во Скопје, а по првпат и црквата организираше протести против дефиницијата за род во предлог законите за матична евиденција и за родова еднаквост. Атмосферата од годината ја пренесуваме преку фотографиите на Роберт Атанасовски.

Карневал во Вевчани 2023 година. Фото Роберт Атанасовски

Првиот месец од годината секогаш е резервиран за Вевчанскиот карневал | јануари 2023 | Фото: Р.А.

Скопје под смог и магла. 2023 година. Фото Роберт Атанасовски

И за маглата и смогот. Врвот на Водно наликуваше на остров над градот | Скопска Црна Гора, 2023 | Фото: Р.А.

Protesti za poddrska na Ukraina vo Makedonija, foto Robert Atanasovski

Војната во Украина трае речиси две години. Украинците кои живеат во Македонија излегоа на протест една година по руската инвазија врз Украина | Скопје, март 2023 | Фото: Р.А.

Првите луѓе на МПЦ и СПЦ Стефан и Порфириј. Фото: Роберт Атанасовски

По години спор меѓу двете цркви поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ Стефан и Порфириј служеа заедничка литургија | Охрид, мај 2023 | Фото: Р.А.

Skopje pride 2023 foto Robert Atanasovski

Под мотото „Гласни и Горди“ се одржа четвртиот Прајд | Скопје, јуни 2023 | Фото: Р.А.

Protest protiv zakon za rod, foto Robert Atanasovski

Неколку дена подоцна црквата ги повика верниците пред Соборниот храм на протест против дефиницијата за род во предлог законите за матична евиденција и за родова еднаквост | Скопје, јуни 2023 | Фото: Р.А.

Galicka svadba, nevesti, foto Robert Atanasovski

Традицијата се одржува во живот преку манифестацијата Галичка свадба | јули 2023 | Фото: Р.А.

visoki temperaturi, toplo vreme foto Robert Atanasovski

Летото беше многу топло. На високите скопски температури малку чешми работеа | Скопје, август 2023 | Фото: Р.А.

Skopska ZOO, foto Robert Atanasovski

И на жителите на Зоолошката градина им требаше освежување | Скопје, август 2023 | Фото: Р.А.

Elif Elmas, Makedonija- Italija fudbal, foto Robert Atanasovski

Македонија одигра нерешено против европскиот првак Италија на квалификации за светско првенство | Скопје, септември 2023 | Фото: Р.А.

Protesti vo Skopje za Palestina

По судирите на Блискиот исток се одржааа и неколку протести за поддршка на Палестина и палестинскиот народ | Скопје, ноември 2023 | Фото: Р.А.

Ruskiot minister za nadvoresni raboti Sergel Lavrov vo Skopje

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров пристигна на самитот на ОБСЕ. Десетина други министри си заминаа во знак на протест | Скопје, декемеври 2023 | Фото: Р.А.

Vanja Gjorcevska, foto Robert Atanasovski

Последниот месец се случи свирепо убиство. Учениците во Песталоци се потпишуваа во книгата на жалост за нивната соученичка Вања Ѓорчевска | Скопје, декември 2023 | Фото: Р.А.