Двајца поранешни српски парамилитарци осудени за убиство на Хрвати

Окружниот суд во Загреб ги осуди поранешните српски парамилитарци, Душан Жарковиќ и Богдан Једнак, на по 15 години затвор, за учество во убиство на 21 Хрват во селото Јошевица,...

БиХ распиша потерница по поранешен полицаец осуден за воени злосторства

Судот на Босна и Херцеговина распиша меѓународна потерница по Драгомир Кезуновиќ, поранешен воен полицаец, кој сега живее во Србија, а кој беше осуден за учество во убиства на цивили...

Поранешните југословенски држави спорат за имотот на поранешната армија

Отворените прашања во врска со имотот на поранешната Југословенска народна армија (ЈНА), и по состанокот на претставниците на петте држави наследнички, најавен за четврток, веројатно ќе останат нерешени.

Критики до балканските земји поради лицата исчезнати во војните

Работна група на Советот за човекови права на ООН, соопшти дека четири балкански држави, постигнале мал напредок во деполитизирањето на прашањето за решавање на судбината на исчезнатите лица од...

Како ревизионистите на холокаустот ја прекројуваат историјата во националистичка лага

Ревизионистите на историјата во Хрватска и во Украина, селективно цитираат архивски извори, со цел да ја прикријат политичката соработка на нивните држави со нацистите и нивното учество во злосторствата...

Критики поради присуството на Норац на одбележувањето на акцијата Медачки џеб

Ана Владисављевиќ, Загреб Организациите што се борат за правата на жртвите, го осудија присуството на хрватскиот воен злосторник. Мирко Норац, на одбележувањето на годишнината од операцијата на хрватската војска (ХВ)...

Поранешен припадник на ХВО осуден поради убиство на Срби во Брчко

Емина Диздаревиќ, Сараево Судот на Босна и Херцеговина го осуди поранешен член на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), Менсур Ѓакиќ, на две години затвор, бидејќи не го казнил сторителот на...

Бугарските “лажни” замоци не донесоа туристички бум

Откако Бугарија одвои 90 милиони евра од ЕУ за проекти за реставрација, што беше критикувано во јавноста, конзерваторите веќе се плашат од резултатите од следниот наплив на трошење, а...

Закани до обвинителот во случајот против Насер Ориќ

Државниот обвинител на Босна и Херцеговина, Мирослав Јањиќ, изјави дека добил смртни закани од сведок, кој сведочел во случајот против поранешниот командант на Армијата на Босна и Херцеговина (АБиХ)...

Мурал на Ратко Младиќ поставен во неговиот роден град

Мурал во чест на поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, е поставен на влезот во неговиот роден град Калиновик, во Босна и Херцеговина, што предизвика критики...