Ратко Младиќ ќе побара четиридневно отсуство од притвор

Адвокатите на Ратко Младиќ, чиј предмет е во жалбена постапка по пресудата со која тој беше осуден за воени злосторства, најавија дека ќе поднесат барање за четиридневно одсуство на...

Хрватска откри споменик на Туѓман со аплаузи, но и со критики

Новиот споменик на првиот хрватски претседател, Фрањо Туѓман, беше откриен во присуство на високи државни функционери, кои го пофалија неговиот придонес кон осамостојувањето на државата, но и на некои...

Мафијаши со моторни пили: Пљачкосување на древните шуми во Албанија

Нескротливото бесправно влегување во најголемиот национален парк во Албанија ги уништува древните шума заштитени од УНЕСКО, открива истрагата на БИРН Фото: Виктор Богдани

Теодор Мерон: Достигнувањата на Хашкиот трибунал се „извонредни”

Ламија Гребо, Сараево Теодор Мерон, чиј мандат како претседател на Механизмот за меѓународни кривични трибунали наскоро завршува, за БИРН вели дека судот на ООН за воени злосторства, „фундаментално го...

Жени, воени злосторници: Нераскажана приказна за војните на Балканот

Јована Прусина, Белград Илјадници жени учествуваа во војните во поранешна Југославија, а некои од нив беа и осудени за брутални злосторства. Сепак, улогата на жените кои се бореа во...

Во Хрватска се одбележува годишнина од самоубиството на Праљак

Ана Владисављевиќ, Загреб Во Хрватска и во Босна и Херцеговина, се одбележува годишнината од смртта на поранешниот воен функционер на босанските Хрвати, Слободан Праљак, кој испи отров во судницата...

Косово: Наложено второ обновено судење на обвинетите за трговија со органи

Блерта Ибердемај, Дие Морина, Приштина Апелацискиот суд во Приштина, наложи да биде одржано второ обновено судење на сопственикот на клиниката Медикус и на неговиот главен анестезиолог, кои во мај...

Обвинение против поранешен полицаец за напади врз Бошњаци во Бихаќ

Емина Диздаревиќ, Сараево Обвинителството на Босна и Херцеговина, поднесе обвинение против Душан Цимеша, со кое го товари дека во 1992 година, во општина Бихаќ, извршил злосторство против човештвото. Според...

Убиството на Оливер Ивановиќ: Досегашните апсења

Неколку лица досега се уапсени за наводна поврзаност со убиството на српскиот политичар од Косово, Оливер Ивановиќ, вклучувајќи и една негова поранешна соработничка, двајца полицајци и други лица, наводно,...

ММКT го истражува третманот на српските воени злосторници во затворот во Естонија

Механизмот за меѓународни кривични трибунали (ММКТ), ги истражува наводите за нечовечки третман на српските осуденици за воени злосторства, кои својата казна ја отслужуваат во Естонија