„За дом спремни“ се заканува да ја дестабилизира владата на Хрватска

Поздравот на профашистичкото усташко движење, „За дом спремни“, испишан на спомен-плоча поставена во близина на Јасеновац, стана политички терет кој може да ја доведе владејачката коалиција во Хрватска, под...

„Хумана преселба“ на Хрватите и Србите кои во војната ги замениле своите домови

За да ги спасат своите животи во војната во 90-тите години, жителите на две села од различните страни на границата помеѓу Србија и Хрватска, ги замениле своите домови. Тоа,...

Одбраната на наследството на Тито е антифашистичка должност

Националистичките напади врз Тито и врз партизанското наследство, се директно поврзани со самиот идентитет на националистите, но и со нивното помирување со фашизмот. Коментар на Феѓа Буриќ Неодамнешниот предлог,...

Хрватска им оддаде почит на жртвите на тоталитарните режими

Хрватските власти го одбележаа Европскиот ден на сеќавање на жртвите на сите тоталитарни и авторитарни режими, при што ги посетија местата на кои биле извршени некои од најтешките убиства,...

Одбраната на Симатовиќ негира дека тој ги снабдувал со оружје Србите од Хрватска

Одбраната на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Франко Симатовиќ, го негираше тврдењето на сведокот кој изјави дека во 1990 година, Симатовиќ носел оружје за...

Потрага по жртвите од хрватската воена операција „Бура”

Во пресрет на одбележувањето на 22 годишнина од победничката операција на хрватската војска (ХВ), „Бура”, истражувачите кои први ги истражувале убиствата на српските цивили, извршени за време и по...

Член на ХДЗ „упатил закани” до невладина организација

Невладината организација, Младинска иницијатива за човекови права, соопшти дека добила закани од член на Хрватската демократска заедница, ХДЗ, поради кампањата што ја води, со која од хрватската влада бара...

Хрватски бранители попречија комеморација во чест на убиени српски цивили

Група хрватски бранители викаа и ги навредуваа говорниците на комеморацијата што се одржа во хрватскиот град Глина, во чест на цивили од српска националност, кои профашистичкиот усташки режим ги...

Мејнстрим медиумите ги „изолираат“ хрватските Срби

Истражувањето на содржината на хрватските дневни весници, покажа дека прашањата на српското малцинство во Хрватска, се слабо застапени и дека на Србите не им е дадена можност да ги...

Одбиено барањето на Хрватска да учествува во постапката Прлиќ и останатите

Хашкиот трибунал ја отфрли жалбата на Хрватска, со која таа бараше да ѝ биде дозволено учество во случајот што се одвива против шестмина поранешни официјални лица на т.н.. Херцег-Босна....