Зошто Туѓман го имитираше генералот Франко?

Хрватскиот претседател, Фрањо Туѓман, велеше оти развил модел за повоено помирување, базиран на споменикот кој го изградил шпанскиот фашистички лидер Франциско Франко

Отфрлена тужбата на потомците на жртвите од Втората светска војна против Хрватска

Судот во Чикаго ја отфрли тужбата на потомците на жртвите од Втората светска против Хрватска, случај кој беше проследен со наводи за кражба на идентитет, бидејќи адвокатот на тужителите...

Капетан Драган доби 15 години затвор за воени злосторства

Поранешниот српски паравоен командант, Драган Васиљковиќ, познат како Капетан Драган, е прогласен за виновен за воени злосторства во Хрватска и е осуден на 15 години затвор. Свен Милекиќ, Сплит...

Случај ‘Станишиќ и Симатовиќ’: За злосторствата во Хрватска виновни „Црвените беретки”

На судењето на поранешните лидери на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството изјави дека единицата “Црвени беретки”, која обвинетите, наводно,...

Станишиќ негираше дека имал контрола над Аркан

Во продолжение на судењето пред судот на ООН во Хаг, адвокатот на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, рече дека изјавата на сведокот,...

Започна судење поради палење на куќи во хрватско село во војната во 90-тите

Во Загреб започна судење на тројца поранешни припадници на силите на хрватските Срби, на кои во отсуство им се суди за палење на куќи во селото Нова Дренчина, централна...

СДБ на Србија „ги контролира српските сили во Хрватска”

На судењето на Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството, во Хаг изјави дека Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, формирала, ги контролирала и вооружувала српските сили...

Протестна нота на МНР на Србија поради палење на неделникот „Новости“

Откако во Загреб, во текот на викендот, членови на хрватската десница го запалија неделникот на српското малцинство во оваа земја, Министерството за надворешни работи (МНР) на Србија, упати протестна...

Бизарна пресвртница во случајот на жртвите на усташкиот режим против Хрватска

Обвинение за кражба на идентитет, изчезнат адвокат и закани за уништување на хрватскиот туризам, го следат судењето против Хрватска, кое се води пред американски суд, а по тужба на...

Преименуван плоштадот „Маршал Тито“ во Загреб

Градското собрание на Загреб, гласаше за преименување на плоштадот што го носеше името на поранешниот југословенски претседател, Јосип Броз Тито, по притисокот од десничарите, кои се обидуваат да го...