Флеш Вести12/12/2016 04:42

Преброени гласовите, разликата меѓу ВМРО и СДСМ е 1,24 %

ДИК на својата интернет страна ги објави прелиминарните резултати од гласањето за предвремените парламентарни избори по обработени 100 отсто од гласовите на сите гласачки места во 6-те изборни единици.

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија освоиле 449.437 гласови, СДСМ и Коалицијата 434.835, ДУИ 85.937, Движење БЕСА 57.927, Алијанса за Албанците 35.091 и ДПА 31.016 гласа.

На прес конференцијата одржана во три часот по полноќ претседателот на ДИК Александар Чичаковски најави дека првите прелиминарни проекции на освоените мандати ќе бидат соопштени во текот на денов

rezultati-2