Во Албанија ексхумирани останки на можна жртва на војната во Косово

Во албанско село, во близина на границата со Косово, косовските власти ексхумираа останки на неидентификувано лице, за кое се претпоставува дека било закопано за време на војната во 1999...

Косово го осуди новиот српски филм за културното наследство во Косово

Канцеларијата на претседателот на Владата на Косово, го осуди како навреда новиот документарен филм на Србија, насочен против обидите на Косово да стане членка на УНЕСКО. Маја Живановиќ, Белград...

Припадник на ВРС „пукал во селани, Роми, во близина на Приедор“

На судењето на поранешниот припадник на Војската на Република Српска (ВРС), Боро Милојица, сведок на обвинителството изјави дека видел кога обвинетиот, во селото Волариќе, во 1992 година, отворил оган...

Шешељ во реално шоу му се потсмева на Хашкиот трибунал

Воислав Шешељ, во реално шоу презеде улога на судија, потсмевајќи му се на Хашкиот трибунал, кој повторно му испрати предупредување во врска со неговото присуство на претстојната жалбена расправа....

Подигнато обвинение против припадник на ВРС за убиствo на Бошњаци

Поранешниот заменик командант на воената полиција на Војската на Република Српска (ВРС), Ненад Бубало, е обвинет дека учествувал во убиства на Бошњаци во местото Хргар, северозападна Босна и Херцеговина,...

Военo медицински установи „ги опструираат постапките за воени злосторства“

Фондот за хуманитарно право (ФХП), со седиште во Белград, соопшти дека две воени болници, придонеле за одложување на судски постапки кои се водат за воени злосторства, со издавање на...

Станишиќ негираше дека имал контрола над Аркан

Во продолжение на судењето пред судот на ООН во Хаг, адвокатот на поранешниот шеф на Службата за државна безбедност (СДБ) на Србија, Јовица Станишиќ, рече дека изјавата на сведокот,...

Започна судење поради палење на куќи во хрватско село во војната во 90-тите

Во Загреб започна судење на тројца поранешни припадници на силите на хрватските Срби, на кои во отсуство им се суди за палење на куќи во селото Нова Дренчина, централна...

Станишиќ му бил “шеф на Ражнатовиќ”

На судењето на поранешните лидери на Службата за државна безбедност (СДБ), Србија, Јовица Станишиќ и неговиот соработник, Франко Симатовиќ, сведок на обвинителството, изјави дека паравоениот водач, Жељко Ражњатовиќ, познат...

Посмртни останки пронајдени при ексхумации на масовни гробници во БиХ

Во масовна гробница во близина на босанскиот град Власеница, се пронајдени останки на шест лица, за кои се претпоставува дека се бошњачки жртви на војната, а на локалитетот Коричански...