Најавена кривична пријава против Даут Харадинај

Невладинa организација од Косово, соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против пратеникот Даут Харадинај, поради неговите закани дека на Косово нема да има Срби, доколку неговиот брат, некогашниот премиер,...

Протести за и против наградата што град Загреб му ја додели на Седлар

Собранието на град Загреб, му додели награда на контроверзен режисер на документарен филм за усташкиот концентрационен логор Јасеновац, и покрај тврдењата дека во филмот се минимизираат злосторствата извршени во...

Косово обвини поранешен полицаец за воени злосторства во 1999 година

Специјалното обвинителство на Косово подигна обвинение против поранешен полициски резервист, за воени злосторства извршени врз цивили во Вучитрн и Митровица, во кои се вбројуваат „брутални“ убиства, заплашување и кражба.

Србија се реши за двајца кандидати за главен обвинител за воени злосторства

Речиси по една и пол година без главен обвинител за воени злосторства, српската влада предложи двајца кандидати, пред кои се наоѓаат големи предизвици, бидејќи Белград и натаму е под...

БиХ: Спор околу правото на претседателот на РС да им се обрати на војниците

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, изрази незадоволство, откако Министерството за одбрана на БиХ, побара толкување за правото на претседателот на Република Српска (РС), да им се...

ООН се премислува во врска со жртвите на труењето со олово во Косово

Обединетите нации (ООН) го игнорираат советот на сопствениот Советодавен панел, јасно да се извинат за трагедијата што се случи поради нивна грешка, потег кој сериозно ја поткопува нивната можност,...

Одбраната на Перковиќ поднесе жалба

Адвокатот на поранешниот југословенски разузнавач, Јосип Перковиќ, потврди дека поднел жалба против пресудата, со која Перковиќ беше осуден за убиство на хрватски емигрант во Германија, извршено во 1983 година

Градоначалникот на Сребреница повторно го негираше геноцидот

Младен Грујичиќ, првиот градоначалник на Сребреница од српска националност, повтори оти не прифаќа дека масакрите над Бошњаците од овој град, извршени во јули 1995 година, се геноцид

Почнува реконструкцијата на џамијата Арнаудија во Бања Лука

Конечно почнува реконструкцијата на џамијата Арнаудија, изградена во 16 век, последна од 15 џамии во Бања Лука, кои за време на војната 1992-1995 година во Босна и Херцеговина, беа...

Босанските Срби открија споменик посветен на руските доброволци

Во босанскиот град Вишеград, кој се наоѓа во ентитетот Репубика Српска (РС), во кој пред војната мнозинството жители биле Бошњаци, беше откриен споменик во чест на руските доброволци, кои...