Протестите пред Владата разбиени со сила

Протестите по објавувањето на бомбата на СДСМ за убиството на Мартин Нешкоски завршија со разбивање на демонстрантите по улиците. Неколку лица се повредени и пренесени во Клиничкиот центар. Денешните...

Убиството на Мартин Нешкоски било намерно сокривано

Дејан Митревски – Урко, личното обезбедување на премиерот Никола Груевски, кој сè уште работи во МВР, два дена го криел убиството на 21-годишниот Мартин Нешкоски, кој во јуни 2011...

Груевски го задржува досегашниот курс на владеење

Клучните поенти од говорот на премиерот Никола Груевски, кој вчера доби нов мандат да ја предводи владејачката партија, покажуваат дека е задоволен од досегашниот курс и нема намера да...

Насилно преземена ИВЗ

Пред Исламската верска заедница -ИВЗ е мирно со видливо присуство на приврзаниците на скопскиот муфтија Шабани кој денеска се прогласи за нов Реис ул-Улема.

Стразбур: Судијата Јордан Митриновски е незаконски разрешен

Македонија изгуби уште еден случај пред судот за човекови права во Стразбур, кој ја прифати тужбата на Јордан Митриновски, поранешен претседател на Апелацискиот суд во Скопје и констатира дека...

СДСМ: Мијалков се крие зад агенцијата за обезбедување СГС

Опозицијата објави аудио разговори за кои тврди дека се докажува дека директорот на УБК стои зад агенцијата за обезбедување СГС која брзо се прошири и го зеде приматот на...

Нов филм на БИРН за воените злосторства премиерно прикажан во Белград

Најновиот долгометражен документарен филм на БИРН, кој истражува кои се командантите одговорни за некои од најпознатите брутални напади во војната во Косово, беше премиерно прикажан во Белград.

Петковски и Минчев: Никогаш не ни беше дозволен влез во УБК

Снимки кои според СДСМ докажуваат широка операција на прислушување од страна на службите за разузнавање кои одбегнувале секаква контрола, беа објавени на денешната прес конференција на опозицијата. Недостиг од...