Вести

Опозициска бомба: Власта на Груевски поттикнува насилство

sozivot

Оваа власт на Груевски работи на уништување на соживотот во оваа држава, рече лидерот на СДСМ Заев на денешната „бомба“ | Фото: Роберт Атанасовски

Разговори на највисоките политички функционери од власта полни со говор на омраза и шовинизам против Албанците обелодени опозициската СДСМ на денешната „политичка бомба“.Во разговорите кои наводно се водат меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, нејзиниот портпарол Иво Котевски, шефот на кабинетот на премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер и други можеа да се слушнат безборј навреди за албанската етничка заедница во Македонија, па дури и повици за војна.

„Оваа власт на Груевски работи на уништување на соживотот во оваа држава! Оваа власт, секој ден, перфидно, зад маски, зад кулиси ја поткопува и ја загрозува нашата заедничка иднина и иднината на нашите деца“, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Во графиците што следуваат можат да се прочитаат дел од разговорите кои денеска беа објавени од опозицијата, а во кои се зборува за албанската етничка заедница.

Во еден од разговорите што ги објави СДСМ кој наводно се води меѓу тогашната министерка Јанкулоска и портпаролот на МВР Иво Котевски во 2012 година, тие разговараат за протестите во Гостивар кои се случија по двојното убиство во градот што го изврши припадник на полицијата. На протестите бил каменуван штаб на владејачката партија, а Јанкулоска е задоволна како телевизија „Телма“ го покрила прилогот.