Насер Ориќ: Сакан и омразен командант на Сребреница

Насер Ориќ, командант кој во војната во Босна и Херцеговина ја бранеше Сребреница, а пред војната го обезбедуваше Слободан Милошевиќ, пред изрекувањето на пресудата во предметот во кој тој...

Насер Ориќ: Сакан и омразен командант на Сребреница

Насер Ориќ, командант кој во војната во Босна и Херцеговина ја бранеше Сребреница, а пред војната го обезбедуваше Слободан Милошевиќ, пред изрекувањето на пресудата во предметот во кој тој...

Во Белград продолжува судењето за злосторствата во Сребреница

Првото судење во Србија, за масовните убиства на Бошњаците од Сребреница, ќе продолжи. Вака реши Апелацискиот суд во Белград, кој ја поништи претходната одлука со која обвинителот требаше да...

„Жени во црно“ го тужеа весникот „Информер“ за клевета

Организацијата „Жени во црно“, го тужат српскиот провладин таблоид „Информер“, бидејќи активистите на оваа организација ги нарекол „најголеми странски платеници“ во земјата. Филип Рудиќ, Белград Претседателката на организацијата „Жени...

Холандската влада ќе ја оспори пресудата за жртвите од Сребреница

Владата на Холандија ќе побара од Врховниот суд на оваа држава, да ја укине пресудата според која Холандија е делумно одговорна за смртта на околу 300 Бошњаци од Сребреница,...

Јазидите што го преживеале масакрот во Ирак учат од искуството на жените од Сребреница

Три години по масовните убиства, кои припадниците на Исламската држава (ИД) ги извршиле врз Јазидите во Ирак, жртвите настојуваат да го следат примерот на жените од Сребреница и бараат...

ФХП: Србија му ги предаде бегалците од Сребреница на Младиќ

Фондот за хуманитарно право најави дека ќе поднесе кривична пријава против официјалните лица на Србија, кои на Ратко Младиќ му ги предале бошњачките бегалци, кои од Сребреница избегале во...

Стопирано првото судење во Белград за злосторствата во Сребреница

Апелацискиот суд во Белград, го отфрли обвинението против осумината членови на Специјалната полициска бригада на Република Српска, РС, обвинети за учество во масакрот во Сребреница, со образложение дека тоа...

Кафе за исчезнатите од Сребреница послужено во Чикаго

Со поставување на илјадници филџани кафе на еден од плоштадите во Чикаго, беше одбележана годишнината од геноцидот во Сребреница, извршен во 1995 година. Ова е уникатен споменик на уметникот...