Комеморација за жртвите на масакрот извршен на Кориќански карпи

Стотици луѓе, меѓу кои и членови на семејствата на жртвите, преживеани лица и активисти, присуствуваа на комеморацијата што во понеделник се одржа во чест на 200 жртви, мажи од...

ЗНС бара истрага за новинарите убиени во Косово

Здружението на новинари на Србија (ЗНС), за време на одбележувањето на 19-годишнината од исчезнувањето на двајца српски радио новинари во Косово, побара покренување на нова истрага за нивната смрт,...

„Бура”: Ниту по 22 години злосторствата не се казнети

Пишува: Свен Милекиќ, Загреб Документа – Центар за справување со минатото, со седиште во Загреб, поднесе кривична пријава до Државното обвинителство на Република Хрватска (ДОРХ), за воени злосторства извршени за време...

Србија стравува дека Косово „неосновано“ ќе биде примено во Интерпол

Пишува: Филип Рудиќ, Белград Обидот на Косово, да стане членка на Интерпол, предизвика стравувања во Србија, дека тоа може да доведе до распишување на меѓународни потерници за апсење на...

Потрага по жртвите од хрватската воена операција „Бура”

Во пресрет на одбележувањето на 22 годишнина од победничката операција на хрватската војска (ХВ), „Бура”, истражувачите кои први ги истражувале убиствата на српските цивили, извршени за време и по...

Јазидите што го преживеале масакрот во Ирак учат од искуството на жените од Сребреница

Три години по масовните убиства, кои припадниците на Исламската држава (ИД) ги извршиле врз Јазидите во Ирак, жртвите настојуваат да го следат примерот на жените од Сребреница и бараат...

Член на ХДЗ „упатил закани” до невладина организација

Невладината организација, Младинска иницијатива за човекови права, соопшти дека добила закани од член на Хрватската демократска заедница, ХДЗ, поради кампањата што ја води, со која од хрватската влада бара...

Хрватски бранители попречија комеморација во чест на убиени српски цивили

Група хрватски бранители викаа и ги навредуваа говорниците на комеморацијата што се одржа во хрватскиот град Глина, во чест на цивили од српска националност, кои профашистичкиот усташки режим ги...