Хрватска откри споменик на Туѓман со аплаузи, но и со критики

Ана Владисављевиќ, Загреб Новиот споменик на првиот хрватски претседател, Фрањо Туѓман, беше откриен во присуство на високи државни функционери, кои го пофалија неговиот придонес кон осамостојувањето на државата, но...

Специјализираното обвинителство во Хаг „повика поранешен командант на ОВК“

Специјализираното обвинителство на Косово, со седиште во Хаг, кое ги истражува воените и повоените злосторства во Косово, го повика поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Рустем Мустафа,...

Хрватска обвини двајцата Срби за воени злосторства во Вуковар

Двајца Срби од Вуковар, се обвинети за воени злосторства во овој град, извршени во 1991 година. Властите негираат дека ова е поврзано со неодамнешниот масовен протест на локалните Хрвати,...

Поранешен припадник на ВРС осуден за убиства на Бошњаци

Поранешниот припадник на Војската на Република Српска (ВРС), Бошко Девиќ, е осуден на десет години затвор, за злосторства против човештвото, поради учество во убиство на четворица Бошњаци во областа...

Сараевски активисти делеа бели цвеќиња за жените жртви на војната

Активисти, предводени од невладината организација, Фондација КЈУР, во саботата делеа бели цветови во главниот град на Босна и Херцеговина, како дел од нивната иницијатива, 8 декември да биде прогласен...

Ратко Младиќ ќе побара четиридневно отсуство од притвор

Адвокатите на Ратко Младиќ, чиј предмет е во жалбена постапка по пресудата со која тој беше осуден за воени злосторства, најавија дека ќе поднесат барање за четиридневно одсуство на...

Хрватска откри споменик на Туѓман со аплаузи, но и со критики

Новиот споменик на првиот хрватски претседател, Фрањо Туѓман, беше откриен во присуство на високи државни функционери, кои го пофалија неговиот придонес кон осамостојувањето на државата, но и на некои...

Мафијаши со моторни пили: Пљачкосување на древните шуми во Албанија

Нескротливото бесправно влегување во најголемиот национален парк во Албанија ги уништува древните шума заштитени од УНЕСКО, открива истрагата на БИРН Фото: Виктор Богдани

Теодор Мерон: Достигнувањата на Хашкиот трибунал се „извонредни”

Ламија Гребо, Сараево Теодор Мерон, чиј мандат како претседател на Механизмот за меѓународни кривични трибунали наскоро завршува, за БИРН вели дека судот на ООН за воени злосторства, „фундаментално го...

Жени, воени злосторници: Нераскажана приказна за војните на Балканот

Јована Прусина, Белград Илјадници жени учествуваа во војните во поранешна Југославија, а некои од нив беа и осудени за брутални злосторства. Сепак, улогата на жените кои се бореа во...