ВМРО ДПМНЕ: Победивме „на поени“, Груевски е мандатар, СДСМ да ни честита

„Да прославиме и да им подадеме рака на сите“, изјави на прес-конференцијата во информативниот центар на ВМРО ДПМНЕ Влатко Ѓорчев откако ДИК ги соопшти официјалните прелиминарни резултати од предвремените...

ДИК: ВМРО ДМПНЕ 51, СДСМ 49

Државната изборна комисија штотуку ги објави првичните резултати од гласањето на паралементарните избори. Резултатите покажуваат дека: ВМРО ДПМНЕ освои 51 СДСМ 49, ДУИ 10, БЕСА 5, Алијанса на Албанците...

Преброени гласовите, разликата меѓу ВМРО и СДСМ е 1,24 %

ДИК на својата интернет страна ги објави прелиминарните резултати од гласањето за предвремените парламентарни избори по обработени 100 отсто од гласовите на сите гласачки места во 6-те изборни единици....

МОСТ: Во моментов не може да се проектираат мандатите

Дарко Алексов, првиот човек на невладината МОСТ на прес-конференција изјави дека во моментов не е можно да се направи прецизна проекција за распределба на мандатите. „Резултатите се премногу блиски...

ВМРО-ДПМНЕ со водство пред СДСМ, покажуваат резултатите на ДИК

Двајцата лидери на двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев прогласија победа на изборите. Последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК) со пребројани над...

Ахмети: ДУИ победи на избори – Албанците изгубија мандати

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на прес-конференција во Тетово нагласи дека го радува фактот што изборите поминаа мирно, без проблеми, што според него, значи дека земјава оствари голем напредок...

Заев: Опозицијата води со еден мандат повеќе

Во моментов водиме со еден мандат повеќе, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Режимот падна со пенкало, со глас“ рече Заев обраќајќи им се на приврзаниците пред Владата на...

И во ВМРО си честитаат победа

Во штабот на ВМРО ДПМНЕ се и поранешната министерка за полиција Гордана Јанкуловска, поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, вицепремиерот Владимир Пешевски и градоначалникот Трајановски. Сите си честитаат победа.

СДСМ : Тренд на победа во повеќе градови

„Победа во Скопје, Битола, Крушево, Струмица, Струга, Кавадарци и Дебар. Тренд на победа во поголемите градови во Македонија“ изјави портпарлот на СДСМ Петре Шилегов пред бројните новинарски екипи ,...

Се раздвижува атмосферата и оптимизмот во ВМРО

Во прес центарот на владеачката ВМРО ДПМНЕ се раздвижува атмосферата.  Таму е целото раководство, поранешни и сегашни функционери, коалициски партнери. Неофицијално предвидувањата на партијата се дека ВМРО ДПМНЕ ќе...