ЕУ реагираше на ангажманот на Лазаревиќ како предавач на Воената академија

Европската унија ја осуди одлуката на Србија да го ангажира осудениот за воени злосторства, генерал Владимир Лазаревиќ, како предавач на Воената академија во Белград. Филип Рудиќ, Белград Портпаролката на...

Казна затвор за злосторство против човештвото извршено во Мостар

Поранешниот припадник на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО), Саша Савиновиќ, беше осуден на осум години затвор за злосторствo против човештвото, поради учество во убиства и присилна преселба, во регионот...

Светскиот еврејски конгрес ја повикува Хрватска на дебата за Холокаустот

Светскиот еврејски конгрес сака да иницира дебата за ревизионизмот на холокаустот во Хрватска, со цел да поттикне признавање на злосторствата извршени во концентрациониот логор Јасеновац, во Втората светска војна,...

БиХ: Проверка на военото минато на судиите и обвинителите

По наводите кои дојдоа од босанскиот ентитет, Република Српска, РС, за антисрпски предрасуди на некои судии и обвинители на Судот на Босна и Херцеговина, Високиот судски и обвинителски совет...

Одбраната бара ослободување на обвинетите за палење на куќи во хрватско село

Одбраната на обвинетите смета дека презентираните докази, на судењето на тројца поранешни српски борци, не докажале оти тие, во 1991 година, го запалиле хрватското село Нова Дренчина, додека обвинителството...

Медицинската сестра го повлече исказот во случајот „Медикус“

На повторното судење на три лица, обвинети за трговија со човечки органи, медицинска сестра што работелa на клиниката „Медикус“, лоцирана во близина на Приштина, го негираше исказот што го...

Од обвиненија за воени злосторства ослободени 60 Срби, соопшти Судот на БиХ

По критиките што дојдоа од Република Српска (РС) за наводна пристрасност на Судот на Босна и Херцеговина, а по пресудата со која што беше ослободен бившиот командант на босанската...

Израел испрати протестна нота до БиХ поради име на основно училиште

Како што соопшти Амбасадата на Израел, именувањето на едно сараевско училиште по писателот и борец од Втората светска војна, Мустафа Бусулаџиќ, кој се смета за антисемит, е „несреќен чин“,...